19 Nisan 2012 Perşembe

Sinemaya Seviyesiz Bakış: House of Flying Daggers

Şimdi sevgili izlekler, halimiz ortada, bütün sezon 2 gol atan nartallo gibi basiretimiz bağlandı, ne yazı var ne bir şey var. Nerde o eski şaşaalı günlerimiz? Ha sorarım size? Sayfanın binlerce hit aldığı, reklam vermek için koca koca firmaların peşimizden koştuğu o günler? Ama biz milyon dolarları elimizin tersiyle ittik, çünkü halka adanmış bu yürekler sizlerin gülümsemeleri üzerinden rant elde etmeyi, haram paraları karılarla kızlarla yemeyi içine sindirmedi. Birilerinin adamı olmadık yani ey dost! Reno toros gibiyiz ey halkım, kahpeliklerin zalimliklerim üzerine gidiyoruz!


Ama işte nooldu, şimdi sokaklarında tozlar uçuşan bir kovboy kasabası gibi tenha, sessiz, boynu bükük kaldı sitemiz? 

E yeni bir şey de yazayım yazayım diyorum kafam çatlıyor, bir cümle dahi çıkmıyor. O yüzden arayı soğutmamak adına sağda solda bazı yerlerde yazmış olduğum sinema sanatı üzerine bazı makalelerimi ufak rötuşlar yaparak kopi past suretiyle buradan şeyedeceğim. Beni kınama ey halkım, ne yaptımsa senin için yaptım.

İlk filmimiz bildiğiniz gibi uzmanı olduğum uzakdoğu sinemasına ait bir örnek: shi mian mai fu, yani house of flying daggers, buyrun okuyun:

Filmimiz bir sanatsal dövüş filmi örneği. Ağaçta koşma olsun, türlü türlü fantastik bıçak kılıç numarası olsun hepsi var. Ama nerde bir van damme'ın bir don "the dragon" wilson'ın dövüş filmlerindeki ruh? Yok.

Bir kere dövüş filmi dediğin fizik kurallarını çiğnemeyecek. Benim için bir dövüş filmindeki fizik sınırı Van Damme'ın bacaklarını 180 derece açmasıdır, bunun üstüne temkinli yaklaşırım, uzakdoğulu da olsa yeri geldi mi kınarım. Ordan o koşuyo, öbürü bıçak atıyo, bi bakıyosun bambulardan komandolar geliyor bu ne ya? (Yalnız o bambulardan inme hareketini bizde çok yaptık askerde, orası olabilir tamam...)

Bir de vurdu-kırdı az olmuş. Dövüş filmi dediğinde vurdu kırdı bol olacak, yönetmen yumruğu tekmeyi esirgemeyecek ağbi. Bunda da var var olmasına ama sanatsal dövüş ya, tad alamadık biz. Biz derken sponsorum Samsunsporlular Çay Ocağında izledik geçen arkadaşlarla oradan şeyediyorum.

Neyse yani dövüş sahneleri zayıf. Zaten bu uzakdoğu sineması Ceki Çen'den beri doğru dürüst yapıt üretemiyor bence. O da yaşlandı artık (gerçi seni beni hala döver söyleyeyim), pek filim çekmiyor. Ne diyorduk, dövüş sahneleri zayıf. Varsa yoksa manzara ortamı. ya arkadaş manzara izlemek istesem Bob Ross'un vidyoları var, takarım kasetini onu izlerim, bbc'nin belgeseli var planet earth dağı bayırı hep çekmiş adamlar, onu izlerim; sen bana versene vurduyu kırdıyı...

Filmin konusuna gelirsek, bi tane gız var pıçak sallıyo dansediyo filan, onla bunun yanık olduğu bi tip var aslında jitemci, bunlar dağda kırda geziyolar filan. Tabi jandarma da bunları takipte sürekli ama dravdan takip, eleman istihbaratçı ya. Bu gızın örgütü var, bölücü bunlar, Çin'i bölmeye çalışıyorlar filan devlette adam takıyo bunların peşine işte.

Neyse bunlar kaçarken arada yiyişiyolar filan ama kız vermiyor herife. Herif de çakal, gizli görev ayağına aradan kızı götürecek, bir de üstüne harcırah alacak kurnaz. Zaten bu yakışıklı makışıklı diye jandarma bunu paso pavyonlara barlara yolluyo istihbarat yapsın diye, bu çakal da devletin parasını karılarla yiyor orda nasıl iş anlamadım.

Neyse işte bunlar böyle kaçarken örgüt bunları yakalıyor, sonra meğerse bu kör değil miymiş de jitemci elemanı yakalamasınlar mı? Öbür jandarma yüzbaşı var meğerse o da bölücü çıkmasın mı? Ama kız buna da vermiyo çünkü aklı öbüründe kalmış, o da bunu pıçaklıyor, ötekine de diyo ki "çıkışa gel lan!" diyor. O da el kol hareketi filan yapınca bunlar bi kapışıyolar, birbirlerini iyi bi sopalıyolar ama gene tabi sanatsal sopa o da. O ara bi bakıyolar kız ölmemiş ya la! Neyse sonra kız bıçağı bi çekiyo öbürüne sallıyo ama tabi kan fırtlıyo bu sefer ölüyor. Öbürü de gidiyor, sonra jitemci geliyo bişeler daha oluyor film bitiyor.

Bir başka sinemaya seviyesiz bakışta buluşmak üzere hoşçakalın...

1 yorum:

  1. Bu film, defalarca izleme talebime rağmen, marvadamın "abi eğlenceli bişey izleyelim yeeaa, hangover gibi bişey izleyelim yeaa" tepkilerine maruz kaldı.

    En kısa zamanda izleyip değerlendirmek dileğiyle.

    Sevgiyle kalın.

    YanıtlaSil